Poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa lubuskiego

Po dwóch dniach emocjonujących rozgrywek w Kostrzynie nad Odrą poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa lubuskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12.

W finałach wojewódzkich XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” najlepsze okazały się SP Jasień i UKS 4 Kostrzyn nad Odrą (kategoria U-8), MUKS Stilon Gorzów Wielkopolski i UKS 4 Kostrzyn nad Odrą (kategoria U-10) oraz MUKS Stilon Gorzów Wielkopolski i UKS Polonia Słubice (kategoria U-12). Dzięki temu zwycięstwu drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo lubuskie podczas Finału Ogólnopolskiego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Finały w województwie lubuskim odbyły się w dniach 30 i 31 marca na obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Niepodległości 11 w Kostrzynie nad Odrą. Pierwszego dnia rywalizowali chłopcy w kategoriach do lat 10 i do lat 12, a drugiego chłopcy w najmłodszej kategorii (do lat 8) oraz dziewczynki w trzech kategoriach (U-8, U-10 i U-12). Całość stanowiła wielkie święto futbolu, podczas którego największe talenty z całego regionu mogły zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami przy gorącym wsparciu trenerów, rodziców oraz obecnych na rozgrywkach kibiców. Na wszystkich uczestników czekały medale, nagrody rzeczowe i oczywiście doskonała zabawa, a wszystko odbyło się w atmosferze fair play i przy oprawie godnej największych światowych turniejów.

W rywalizacji chłopców do lat 10 na najwyższym stopniu podium stanęli zawodnicy UKS 4 Kostrzyn nad Odrą, którzy w finale wygrali z UKS Perła Cybinka. - Dwa lata temu wygraliśmy finały wojewódzkie „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w kategorii do lat 8. W zeszłym roku zdobyliśmy mistrzostwo województwa w kategorii żaków i teraz potwierdziliśmy, że wszystko idzie u nas w dobrą stronę. Największa niepewność towarzyszyła nam przed pierwszym meczem. Wygraliśmy 3:1 i później znów graliśmy już na większym luzie – analizował trener Adam Bogdański. - Byłem już trzy razy w Warszawie na finałach krajowych, więc mniej więcej wiem, czego spodziewać się po tych rozgrywkach. W zeszłym roku reprezentant naszego województwa zajął 5. miejsce i chcielibyśmy poprawić ten wynik teraz. Wierzę, że stać nas na to. Mam też nadzieję, że przy takiej młodzieży z czasem do Kostrzyna nad Odrą powróci przynajmniej trzecia liga.

W kategorii U-12 chłopców złote medale otrzymali gracze UKS Polonia Słubice, którzy w decydującym spotkaniu pokonali MLUKS 2 MOS Gubin 2:0. - Przez dwa ostatnie lata przeżywałem porażkę w finale wojewódzkim: rok temu przegraliśmy z Gubinem, a dwa lata temu ulegliśmy „Czwórce” Kostrzyn. Dlatego tym razem przed wyjściem z autokaru tutaj powiedziałem chłopakom, że albo nie wyjdziemy z grupy, albo wygramy całość. Cieszymy się bardzo, że będziemy mogli reprezentować region na finale ogólnokrajowym i przeżyć kolejną wspaniałą przygodę – podkreślał trener Piotr Dmochowski. - Po meczach dochodziły do nas różne głosy, że gramy ciekawą, poukładaną piłkę. Unikamy długich przerzutów, stawiamy na krótkie podania i dużą ruchliwość zawodników. Do Warszawy pojedziemy po prostu pokazać się z dobrej strony.

W najmłodszej kategorii chłopców najlepiej poradzili sobie zawodnicy UKS 4 Kostrzyn nad Odrą. W finale po bardzo emocjonującym meczu wygrali z MLUKS 2 MOS Gubin 1:0. - Zajęliśmy pierwsze miejsce, ale jeszcze bardziej od samego wyniku cieszy nas styl gry, jaki zaprezentowali chłopcy. Ten turniej przyniósł im dużo radości i bardzo pozytywnych przeżyć. To pierwsza tak duża impreza, w której wzięli udział ci chłopcy, dlatego tym bardziej humory nam dopisują – mówił trener Robert Guźniczak. - Przygotowywaliśmy się specjalnie do tych finałów wojewódzkich, bo nie wypadało dać plamy przed własną publicznością. Z pewnością natchnął nas też trochę sukces zespołu w starszej kategorii wiekowej. Na brawa zasłużyli też rodzice tych chłopców, którzy od dwóch lat wspierają drużynę i jeżdżą za nią na wszystkie rozgrywki. Spędziliśmy wspólnie wspaniały czas.
W kategorii dziewcząt do lat 8 najwięcej powodów do zadowolenia miał zespół SP Jasień.

Zawodniczki z powiatu żarskiego w decydującym spotkaniu pokonały MUKS Stilon Gorzów Wielkopolski 1:0. - Wszystko skończyło się po naszej myśli, choć wcale nie spodziewałyśmy się tutaj wygranej. W przeciwieństwie do wielu drużyn gramy sobie bowiem zupełnie amatorsko raz w tygodniu w ramach SKS-u. Zimą ćwiczymy na niepełnowymiarowej hali, latem na orliku, ale frekwencji na zajęciach mogą pozazdrościć nam dużo większe ośrodki – tłumaczyła trener Beata Korecka. - Przed przyjazdem tutaj dziewczynki nie zdawały chyba sobie sprawy, co je dokładnie czeka, ale bardzo im się spodobało. Cała otoczka i fantastyczne nagrody bez wątpienia zmobilizują je do dalszej pracy. Doczekałam się już kilku wychowanek w kadrze wojewódzkiej i mam nadzieję, że z tej grupy za kilka lat wyłonią się kolejne kadrowiczki.

Wśród dziewcząt w kategorii U-10 oraz U-12, tak jak przed rokiem, okazały puchar wywalczyły piłkarki MUKS Stilon Gorzów Wielkopolski. Młodsze z podopiecznych Janusza Kałuzińskiego wygrały po rzutach karnych z SP Dobiegniew (0:0 w regulaminowym czasie i 1:0 w konkursie strzałów z dziewiątego metra), a ich starsze koleżanki wygrały kategorię do lat 12 pokonując w finale SP Jasień. - W zeszłym roku również udało nam się dwoma drużynami awansować na finał krajowy: mieliśmy swój zespół tak w kategorii do 10, jak i do 12 lat. No cóż, mamy fajne dziewczynki, które robią stałe postępy. Ale muszę też zaznaczyć, że coraz trudniej jest o te wygrane, bo inne zespoły w regionie również notują widoczny progres – nie krył opiekun gorzowianek. – Finały wojewódzkie turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” od dawna są imprezą, gdzie dobra gra dzieciaków idzie w parze z dobrą zabawą. Udział w tym wydarzeniu to pamiątka na całe życie, niezależnie od tego, ile z tych zawodników i zawodniczek zwiąże swoją przyszłość z piłką nożną. Widzę, że powoli zmienia się postrzeganie naszego sportu, ale wiele panów wciąż śmieje się trochę z tej odmiany futbolu. Zupełnie niesłusznie, bo im wcześniej zaczniemy doceniać piłkarki, tym szybciej ich wyniki zaczną być jeszcze lepsze – zaznaczył trener Kałuziński.

W tegorocznej edycji Turnieju postanowiono też wyróżnić specjalnie drużyny, które wykazują się godną pochwały postawą. Wprowadzona „Zielona Kartka Fair Play” pozwala sędziemu nagradzać zawodników za zachowania zgodne z duchem gry fair, czy wręcz stanowiące pokaz wyjątkowego zachowania (jak np. przyznanie się do złamania przepisów gry, pomimo braku reakcji sędziego). Na stronie Turnieju zostanie opublikowana lista ze wszystkimi drużynami z odznaczeniami „Zielonej Kartki Fair Play”, a zespół, którego zawodnicy zbiorą najwięcej zielonych kartek na przestrzeni całej edycji, zostanie wyróżniony nagrodą fair play.

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA
Finały Wojewódzkie wyłoniły mistrzów województw w kategorii U-8. Natomiast najlepsze zespoły do lat 10 i 12 wywalczyły przepustkę do gry w Finale Ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 2 maja w Warszawie. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałem piłkarskiego Pucharu Polski. Najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki w kraju wywalczą nie tylko Puchar Tymbarku, ale również wyjazd na mecz Polska – Rumunia rozgrywany w ramach eliminacji do mistrzostw świata, który odbędzie się 10 czerwca w Warszawie.

TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI
Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 11 lat firma Tymbark. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Podczas swojej historii Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Bartosza Bereszyńskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Marcina Kamińskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka oraz Pauliny Dudek.

Honorowy patronat nad XVII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęli również: UEFA Grassroots, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl

Dodatkowych informacji o Turnieju udzielają:

Ewa Szumowska – osoba odpowiedzialna za Turniej z ramienia PZPN:
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 551 22 26, +48 501 770 043
Daniel Karaś – osoba odpowiedzialna za Turniej z ramienia firmy Tymbark:
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 33 870 84 55, +48 502 195 114

Sportowa Zgora to nowa jakość informacji. Relacjonujemy, nagrywamy i fotografujemy najciekawsze wydarzenia lokalnego sportu. Jesteśmy też na Facebooku i YouTube.


Kontakt:

Kamerzysta na wesele