baner opel 06-2019 1130x90px

Finały Ligi Strzeleckiej w Bydgoszczy

09 Sty 2018

Na obiektach „Zawiszy” Bydgoszcz strzelcy zainaugurowali sezon 2018. Odbyły się finały Ligi strzeleckiej 2017. Na podstawie wyników eliminacji, które się odbywały przez cały sezon do finału zakwalifikowało się 8 najlepszych drużyn karabinowych i 8 drużyn pistoletowych.

Do strzelania finałowego zakwalifikowały się obie drużyny z Gwardii. Karabiniarze w całorocznych eliminacjach zajęli piąte miejsce, a pistoleciarze musieli uznać wyższość tylko Zawiszy Bydgoszcz. Do Bydgoszczy drużyny zielonogórskie pojechały w najsilniejszych składach. W ekipie karabinowej wystartowała Sylwia Bogacka, Natalia Kochańska i Mikołaj Masłowski. Pistoleciarze do rywalizacji przystąpili w składzie Krystyna Macur, Grzegorz Długosz i Jakub Rabczuk. Wszystkie drużyny do finału przystąpiły w najsilniejszych składach.

W pierwszej fazie turnieju drużyny walczyły w dwóch grupach. Każda drużyna rozgrywała trzy mecze, zwycięzca rozgrywek grupowych awansował do finału i walczył o zwycięstwo, a zespół, który zajął 2 miejsce awansował do małego finału, w którym rywalizował o brązowy medal. Eliminacje w grupach rozpoczęły się o 8.00 i trwały do 15.30. Zawodnicy w trakcie każdego meczu strzelali 40 strzałów ocenianych, więc po eliminacjach zmęczenie było duże, a o 18.00 rozpoczynały się strzelania finałowe. W eliminacjach, w każdym meczu rozgrywano 3 pojedynki, a więc zawodnik z pierwszego stanowiska rywalizował z konkurentem z pierwszego stanowiska, zawodnicy z drugiego stanowiska rywalizowali ze sobą, a trójka walczyła z trójką. Każdy mecz składał się z 4 dziesięciostrzałowych serii. Po każdej serii lepszy zawodnik otrzymywał 2 punkty. Pierwszy pojedynek pistoleciarze rozstrzygnęli na swoją korzyść pokonując Kaliber Białystok 18 - 6, a karabiniarze pokonali Społem Łódź 15 - 9, zespół, który wygrał eliminacje do finału. W drugim meczu pistoleciarze pokonali Wawel Kraków 17 - 7, a karabiniarze uporali się z TKS LOK Tarnów również 17 - 7. W trzecim meczu grupowym pistoleciarze ograli ŚTS Tychy 17 - 7, a karabiniarze nie dali rady Legii Warszawa i przegrali mecz 8 – 16. Pistoleciarze przez pojedynki grupowe przeszli jak burza, wygrali wszystkie mecze i żaden zawodnik z Zielonej Góry nie przegrał swojego pojedynku, a drużyna zakwalifikowała się do meczu o złoty medal. Karabiniarze po wygraniu dwóch pierwszych meczów nie sprostali Legii i zajęli drugie miejsce w grupie kwalifikując się do pojedynku o brązowy medal.

W meczach finałowych każdy zawodnik rozgrywa pięć pojedynków z rywalem. Najpierw do walki stanęli karabiniarze, a ich przeciwnikiem był zespół Kaliber Białystok. Rywalizacja była bardzo zacięta, wynik niepewny do ostatniego strzału, ale Zielonogórzanie wygrali 16 – 14 i zajęli 3 miejsce co świadczy o wielkiej mobilizacji dryżyny. Sylwia Bogacka i Natalia Kochańska wygrały swoje pojedynki po 6 – 4, a Mikołaj Masłowski przegrał swój pojedynek 4 – 6. Nagrodę finansową w wysokości 6000 zł jaką wywalczyła drużyna zostanie przeznaczona do celów szkoleniowych.

Przeciwnikiem pistoleciarzy w finale był zespół Zawiszy, zdecydowany faworyt tej rozgrywki. Na pierwszym stanowisku Grzegorz Długosz rywalizował ze zwycięzcą rankingu na najlepszego zawodnika w pistolecie pneumatycznym Wojciechem Knapikiem (Długosz drugi w tym rankingu). Na stanowisku drugim Krystyna Macur rywalizowała z najlepszym Polskim strzelcem w 2017 roku Klaudią Breś, a na trzecim stanowisku junior Gwardii Jakub Rabczuk pojedynkował się z Oskarem Miliwkiem, najlepszym polskim juniorem. Dodatkowym przeciwnikiem Gwardii był fakt, że Zawisza strzelał na swojej strzelnicy. Zawodnikom z Zielonej Góry nikt nie dawał szans w tym meczu. Mecz finałowy zaczął się sensacyjnie, gdyż po pierwszym strzale Gwardziści prowadzili 6 – 0 i w kolejnych pojedynkach tylko powiększali przewagę, ostatecznie wygrywając 19 – 11. Grzegorz Długosz wygrał z Knapikiem 7 – 3, Krystyna Macur ograła Breś 6 – 4, a Jakub Rabczuk również 6 – 4 pokonał Miliwka. Cała drużyna pistoletowa spisała się fenomenalnie, do rozgrywki finałowej przystąpiła mocno skoncentrowana, a nagrodą za zwycięstwo było 20.000 złotych dla Klubu i będą one przeznaczone na zakup nowych pistoletów dla zwycięzców. Takie rozpoczęcie nowego roku napawa optymizmem i oczekujemy na kolejne sukcesy strzelców z Zielonej Góry.

W najbliższy weekend, we Wrocławiu odbędą się Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w strzelaniu z broni pneumatycznej. Gwardziści wyjeżdżają na nie w najsilniejszym składzie.

 

Opracował: Jerzy Zarzycki

Sportowa Zgora to nowa jakość informacji. Relacjonujemy, nagrywamy i fotografujemy najciekawsze wydarzenia lokalnego sportu. Jesteśmy też na Facebooku i YouTube.


Kontakt:

Ostatnio dodane

Kamerzysta na wesele