Strzelcy Gwardii Zielona Góra podsumowali 2018 rok

28 Gru 2018

Przed samymi Świętami Bożego Narodzenia Zarząd Klubu spotkał się z trenerami, zawodnikami i ich rodzicami, w celu podsumowania 61 roku działalności sekcji strzeleckiej. Bardzo udany był rok jubileuszowy, ale ten który przyszedł po nim przerósł oczekiwania działaczy. Strzelcy Gwardii pobili większość rekordów wszechczasów, a ilość sukcesów i medali jest nie do poprawienia. Kierownictwo Klubu podziękowało za te osiągnięcia zawodnikom, ich rodzicom, oraz trenerom.

Na arenie międzynarodowej Patryk Sakowski, wychowanek i podopieczny duetu trenerskiego Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki, wystrzelał brązowy medal Mistrzostw Świata juniorów w pistolecie szybkostrzelnym, a tym cenniejszy, że wywalczony w dalekiej Korei Południowej.
- W Mistrzostwach Polski różnych kategorii wiekowych (18 medali ind. w 2017) w 2018 roku zawodnicy ustrzelili 28 medali indywidualnych (9 złotych, 12 srebrnych i 7 brązowych) i 10 drużynowych – rekord wszechczasów.


- Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn 4 medale indywidualne i 6 drużynowych
    Rekordowa ilość w ostatnich 10 latach
    Jakub Rabczuk (S), Grzegorz Długosz (B, B)), Sylwia Bogacka (B), Krystyna Macur (B)
    4 medale drużynowe pistoleciarzy, 2 medale drużynowe karabiniarek
Natalia Kochańska poprawiła rekord Polski seniorek w karabinie pneumatycznym.


- Młodzieżowe Mistrzostwa Polski    5 medali
Grzegorz Długosz (Z, Z, B), Natalia Kochańska (S,), Dawid Sakowski (S)


- Mistrzostwa Polski Juniorów 9 medali (wszystkie pistoleciarzy trenerów Kubiak-Zarzycki),
     Patryk Sakowski (Z, Z, S, B), Jakub Rabczuk (Z, S, S,), Adrian Filistowicz (S),
    Maciej Korcz (B)
4 medale drużynowe: złoty pistoleciarzy i 3 brązowe karabiniarzy    


- Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Mistrzostwa Polski juniorów młodszych) 7 medali
    Rekordowy wynik w XXI wieku
    Maja Jarosińska (Z, Z), Rafał Ratajczak (S), Jakub Rosa (S), Jakub Kruk (S)        Gracjan Kopka (S), Marcin Wysocki (B)
Maja Jarosińska Rekord Polski Juniorów Młodszych w pistolecie pneumatycznym
Maja Jarosińska i Jakub Rosa Rekord Polski Juniorów młodszych w ppn MIX.


- Mistrzostwa Polski Młodzików 3 medale pistoleciarzy
Paweł Poźniak (Z, Z), Oliwer Pawelski (S). 2 Rekordy Polski Młodzików Pawła Poźniaka
Zdobywcy medali indywidualnych w Mistrzostwach Polski w 2018 roku


ZŁOTE MEDALE    
1.    Patryk Sakowski (4 medale) Z, Z, S, B,    trener    Kubiak - Zarzycki
2.    Grzegorz Długosz (5 medali) Z, Z, B, B, B,     trener    Kubiak - Zarzycki
3.    Maja Jarosińska (2 medale) Z, Z,         trener    Kubiak - Zarzycki
4.    Paweł Poźniak (2 medale) Z, Z,             trener    Kubiak - Zarzycki

5.    Jakub Rabczuk (4 medale) Z, S, S, S        trener Kubiak - Zarzycki


SREBRNE MEDALE
1.    Natalia Kochańska S,         trener Komolka – Matuszkiewicz
2.    Dawid Sakowski S,         trener    Kubiak - Zarzycki
3.    Adrian Filistowicz S,         trener    Kubiak - Zarzycki
4.    Rafał Ratajczak S,         trener Komolka – Matuszkiewicz
5.    Jakub Rosa S,             trener    Kubiak - Zarzycki
6.    Gracjan Kopka S,             trener Jerzy Wolnik
7.    Jakub Kruk S,             trener Komolka – Matuszkiewicz
8.    Oliwer Pawelski S,        trener Jerzy Wolnik


BRĄZOWE MEDALE
1.    Sylwia Bogacka B,
2.    Krystyna Macur B,         trener    Kubiak - Zarzycki
3.    Maciej Korcz B,             trener    Kubiak - Zarzycki
4.    Marcin Wysocki B,        trener Komolka – Matuszkiewicz


Medale indywidualne trenerów w Mistrzostwach Polski
1.    Mieczysław Kubiak – Jerzy Zarzycki         21 medali (9Z, 7S, 5B) 75%
2.    Damian Komolka – Ewa Matuszkiewicz     4 medale (3S, 1B)
3.    Jerzy Wolnik                     2 medale (2S)

Współzawodnictwo w sporcie dzieci i młodzieży to bardzo ważne zadanie dla strzelców Gwardii. Nasz Klub to głównie młodzież, gdyż na seniorów nas po prostu nie stać. Trzeba mieć dużą grupę zawodników w poszczególnych grupach wiekowych, a to wymaga systematycznej pracy szkoleniowej na przestrzeni wielu lat. W 2017 roku strzelcy zdobyli 433 punkty, a w 2018 poprawili to osiągnięcie o 96,5 punktu, czyli wystrzelali łącznie 529,5 punktu – rekord wszechczasów. Takiego wyniku punktowego nie było nigdy. Punkty zdobyło 40 pistoleciarzy i 20 karabiniarzy trenowanych przez Damiana Komolkę i Ewę Matuszkiewicz.


Zawodnicy broni długiej zdobyli 168 punktów, a pistoleciarze361,5 punktu. Dla Zielonej Góry i województwa Lubuskiego jedna sekcja sportowa osiągnęła wynik, którego trudno będzie poprawić.


Kolejne współzawodnictwo, w którym udział biorą strzelcy Gwardii to rywalizacja o Klubowe Mistrzostwo Polski, oddzielnie w strzelaniach karabinowych i pistoletowych.


- 24 pistoleciarzy z ogromną przewagą sięgnęło po Klubowe Mistrzostwo Polski w strzelaniach pistoletowych uzyskując 231 punktów, dokładnie tyle ile dwa kolejne Kluby razem wzięte (Kaliber Białystok 119 i Flota Gdynia 112). W ostatnich ośmiu latach jest to siódmy tytuł zawodników broni krótkiej, a jedynym posiadaczem wszystkich tytułów jest Grzegorz Długosz i oczywiście trenerzy: Jerzy Zarzycki, Mieczysław Kubiak i Jerzy Wolnik. Karabiniarze w tej rywalizacji zajęli 6 miejsce z wynikiem 64 punkty.


Polski Związek Strzelectwa Sportowego od 2017 roku wprowadził nowe współzawodnictwo, rywalizację seniorów i juniorów o Puchar Polski. Również to współzawodnictwo wygrali zawodnicy Gwardii. 14 pistoleciarzy zdobyło 135 punktów, a drugi Zawisza Bydgoszcz uzbierał tylko 59 oczek. Blisko miejsca na podium byli w Pucharze Polski karabiniarze, ale musieli się zadowolić czwartym miejscem z wynikiem 42 punkty.


    Strzelcy Gwardii Zielona Góra przynoszą chlubę Zielonej Górze od 55 lat, gdyż w 1964 roku do reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie w Tokio zakwalifikował się Stanisław Marucha, a w 1969 strzelcy po raz pierwszy zdobyli Drużynowe Mistrzostwo Polski i w następnych latach powtarzali ten sukces dość często. Strzelcy są świetni, ale ich strzelnice wymagają remontu, gdyż są to stare obiekty i nikt już nie pamięta, kiedy były remontowane, a zimą jest w nich zimno, a latem zbyt gorąco. Kadra szkoleniowa jest zbyt skromna, żeby można było mówić o utrzymaniu reprezentowanego przez zawodników poziomu. Igrzyska Olimpijskie w Tokio już w 2020 roku, a strzelcy znów chcą tam wysłać zawodnika z Zielonej Góry. Kandydatów nie brakuje, a największe szanse mają: Sylwia Bogacka, Natalia Kochańska, Grzegorz Długosz i Patryk Sakowski.


    Z dumą i dużą satysfakcją stwierdzamy, że w historii Zielonej Góry nie ma i nie było sekcji sportowej, która przysporzyła by naszemu miastu tyle splendoru, co strzelectwo, które wychowało 9 olimpijczyków, zdobyło 2 medale Igrzysk Olimpijskich, ponad 250 medali, Mistrzostw Świata i Europy, oraz około 700 medali Mistrzostw Polski. Jesteśmy wizytówką miasta i chcemy nią być w przyszłości.


Opracował: Jerzy Zarzycki

Sportowa Zgora to nowa jakość informacji. Relacjonujemy, nagrywamy i fotografujemy najciekawsze wydarzenia lokalnego sportu. Jesteśmy też na Facebooku i YouTube.


Kontakt:

Kamerzysta na wesele